Akma dayanımı kalınlığa göre 690 ile 630 MPa arasında değişen bu levha, ısıl işlemle sertleştirilip temperlenerek üretilir. 10 mm sacın kilo fiyatı 80,75 ₺/kg seviyesindedir.

Toptan fiyat listesi — KDV hariç
S690QL sac nedir, ne anlama gelir?
Malzeme numarası 1.8928 olan bu levha çeliği, ısıl işlemle sertleştirilip temperlenen (Q+T) bir yapı çeliğidir ve sınıfı EN 10025-6 esasına dayanır. Sondaki QL harfi, -40 °C'de boyuna yönde asgari 30 J darbe şartını gösterir.
Alt sınıf tanımı yoktur; piyasada yalnızca S690QL adıyla anılır.
S690QL sac fiyat tablosu
S690QL sacın fiyatı kalınlığa göre belirlenir ve Kasım 2026 listemizde yalnız 5–25 mm aralığında TL olarak yayımlanır. 10 mm kalınlıkta kilo fiyatı 80,75 ₺/kg, 20 mm'de 84,25 ₺/kg seviyesindedir.
| Kalınlık | kg/m² | ₺/kg |
|---|---|---|
| 8 mm | 62,80 kg/m² | 80,75 ₺/kg |
| 10 mm | 78,50 kg/m² | 80,75 ₺/kg |
| 12 mm | 94,20 kg/m² | 81,25 ₺/kg |
| 15 mm | 117,75 kg/m² | 81,25 ₺/kg |
| 20 mm | 157,00 kg/m² | 84,25 ₺/kg |
| 25 mm | 196,25 kg/m² | 84,25 ₺/kg |
S690QL sac maliyeti nasıl hesaplanır?
S690QL sacın kg/m² ağırlığı, kalınlık (mm) değeri 7,85 ile çarpılarak bulunur; yoğunluk 7,85 g/cm³ (7850 kg/m³) olduğu için katsayı budur.
| Kalınlık (mm) | kg/m² | Ton başına yüzey, m² | Büyük ebat plaka kg |
|---|---|---|---|
| 8 mm | 62,80 | 16 | 282,6 kg |
| 10 mm | 78,50 | 13 | 706,5 kg |
| 12 mm | 94,20 | 11 | 847,8 kg |
| 15 mm | 117,75 | 8 | 1059,8 kg |
| 20 mm | 157,00 | 6 | 1413,0 kg |
| 25 mm | 196,25 | 5 | 1766,3 kg |
Örnek: 8 mm sacın metrekare ağırlığı 8 × 7,85 = 62,8 kg/m²'dir. 1500 × 3000 mm plaka 4,5 m² olduğundan toplamı 62,8 × 4,5 = 282,6 kg eder.
Hesaplanan değer net ağırlıktır; paket ve palet dahil brüt tartı bundan biraz yüksek çıkar.

S690QL dayanım değerleri (akma ve çekme)
S690QL'nin akma dayanımı kalınlıkla düşer: 50 mm'ye kadar asgari 690 MPa, 50–100 mm arası 650 MPa, 100–150 mm arası 630 MPa'dır. Asgari uzama %14'tür.
| Ölçüt | Değer | Kalınlık bandı |
|---|---|---|
| Akma dayanımı ReH (asgari) | 690 MPa | ≤ 50 mm |
| Akma dayanımı ReH (asgari) | 650 MPa | > 50 – 100 mm |
| Akma dayanımı ReH (asgari) | 630 MPa | > 100 – 150 mm |
| Çekme dayanımı Rm | 770–940 MPa | ≤ 50 mm |
| Çekme dayanımı Rm | 760–930 MPa | > 50 – 100 mm |
| Çekme dayanımı Rm | 710–900 MPa | > 100 – 150 mm |
| Kopma uzaması A (asgari) | %14 | tüm bantlar |
| Darbe (QL sınıfı) | −40 °C'de min 30 J boyuna / 27 J enine | −40 °C |
Çekme dayanımı 50 mm'ye kadar 770–940 MPa, 50–100 mm arası 760–930 MPa ve 100–150 mm arası 710–900 MPa'dır. Darbe değeri -40 °C'de boyuna 30 J, enine 27 J'dir.
S690QL sac kimyasal analizi
Kimyasal sınır değerleri kalınlığa ve standart baskısına göre değiştiği için bu sayfada sayısal olarak verilmez. Kalitenin genel bileşim mantığı aşağıda nitel olarak anlatılır.
Karbon sertlik ve mukavemeti artırır, ancak fazlası kaynak bölgesinde sertliği yükseltir. Mangan su verme sonrası tokluğu destekleyen ve bileşimi dengeleyen elementtir.
S690QL için eşdeğer standart adları
S690QL için kayıtlı bir Almanca (DIN) ya da eski Avrupa karşılığı yoktur; piyasadaki ve EN'deki adı aynı olan S690QL'dir. Eşdeğer aramasında sınıf adı yanında kalınlık aralığı da kontrol edilmelidir.
| Ad / kod | Karşılık | Açıklama |
|---|---|---|
| 1.8928 | S690QL | EN 10025-6 malzeme numarası |
Yakın bir kalite olarak S700MC anılır; ancak bu iki çelik aynı değildir. Eşdeğerlik kararını yalnız sınıf adına bakarak vermeyin, sertifikadaki standart ve kalınlık bilgisine göre karar verin.
S690QL sac ölçüleri ve plaka ağırlıkları
1500 × 3000 mm plakada S690QL 5 mm için 176,6 kg, 8 mm için 282,6 kg ve 12 mm için 423,9 kg gelir. İnce sac ile levha ayrımı 10 mm eşiğinde yapılır; bu eşiğin altı ince sac, üstü levha olarak değerlendirilir.
- 12 mm'lik plaka tartıldığında yaklaşık 423,9 kg gelir; bunun dayanağı 94,2 kg/m² değeridir
- 20 mm'lik plaka tartıldığında yaklaşık 706,5 kg gelir; bunun dayanağı 157 kg/m² değeridir
- 25 mm'lik plaka tartıldığında yaklaşık 883,1 kg gelir; bunun dayanağı 196,25 kg/m² değeridir
S690QL saca kaynak ve işleme uygulaması
S690QL kaynak edilebilir, ancak yüksek akma dayanımı nedeniyle kaynak ön ısıtma, uygun elektrot ve kontrollü soğutma ile yapılmalıdır. Kalınlık arttıkça ön ısıtma ihtiyacı da artar.
Kesim sonrası kenarlarda sertleşme görülebileceğinden kenar kontrolü önemlidir. Kaynak öncesi elektrot ve ön ısıtma kararını kaynakçı ya da mühendisle birlikte verin.
S690QL sac bükme ve şekillendirme
Yüksek akma dayanımı nedeniyle S690QL'de bükme yarıçapı daha büyük tutulur ve yaylanma normal sacdan belirgin biçimde fazla olur. Bükme ekseni haddeleme yönüne dik seçildiğinde çatlak riski daha düşük kalır.
Kalıp seçiminde kalınlığa uygun geniş bir V açıklığı ve büyük bir büküm yarıçapı tercih edin; bu, yüzeyde çatlak riskini azaltır.
S690QL sac hangi işlerde kullanım görür?
S690QL; taşıyıcı çerçeve, şase, bağlantı plakası ve yüksek yük taşıyan yapısal parçalarda tercih edilir, çünkü ağırlığına göre mukavemeti yüksektir.
- Taşıyıcı çerçeve ve şase parçaları
- Bağlantı ve yük aktarım plakaları
S690QL ile komşu kalite farkı
S690QL ile komşu kalite S700MC aynı çelik değildir: S690QL EN 10025-6 kapsamında Q+T levha iken S700MC EN 10149-2'ye göre sıcak şerit olarak üretilir. Akma ve çekme değerlerini sipariş ettiğiniz standarda göre karşılaştırın.
Aynı sayısal değer aranıyorsa iki kaliteyi yalnız sınıf adına bakarak eşitlemeyin. Tasarımın kalınlık aralığı ve üretim biçimi hangi kalitenin uygun olduğunu belirler.
S690QL sac sipariş şartları nelerdir?
S690QL siparişinde EN 10025-6 ve S690QL adı, malzeme no 1.8928, kalınlık ve ebat yazılır; EN 10204 3.1 sertifikası talep edilir.
- Teslim şekli: kesim veya paket
- Belge: EN 10204 3.1 sertifikası
Sipariş öncesi kalınlık ve ebadı WhatsApp'tan yazarak netleştirebilirsiniz.
Sık sorulan sorular
S690QL saca kaynak yapılır mı?
Kaynak yapılabilir; ancak ön ısıtma ve uygun elektrot seçimi gerekir. Sayısal sıcaklık değerleri kalınlığa ve kaynak prosedürüne göre belirlenir.
S690QL mı S700MC mı, fark nedir?
İkisi aynı çelik değildir: S690QL Q+T levha, S700MC ise EN 10149-2 kapsamında sıcak şerit olarak üretilir.
S690QL için teslimatta hangi evrak gelir?
Sipariş notunda EN 10204 tip 3.1 sertifikası talep edilmelidir. Belge, üretim partisine ait kimyasal ve mekanik sonuçları içerir.
S690QL sac kaç mm kalınlığa kadar üretilir?
Bu sayfada fiyatlanan kalınlık aralığı 5–25 mm'dir ve fiyat tablosu bu aralığı izler. Bunun dışındaki kalınlıklar için sipariş öncesi ayrıca sorulması gerekir.
S690QL sacın Rm değeri kaçtır?
Çekme dayanımı 50 mm'ye kadar 770–940 MPa'dır; kalınlık arttıkça 760–930 ve 710–900 MPa aralıklarına iner. Asgari uzama %14'tür.
S690QL sac için kg/m² nasıl hesaplanır?
Milimetre cinsinden kalınlık 7,85 katsayısıyla çarpılarak kg/m² bulunur; 8 mm için bu değer 62,8 kg/m²'dir.
S690QL sacın EN karşılığı nedir?
Sınıf adı doğrudan EN 10025-6 içindeki S690QL'dir; buna bağlı bir Almanca ya da eski Avrupa adı kayıtlı değildir.
Buna da göz atın